Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Профілактика грипу та ГРВІ
                    

Грип — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. У побуті грипом часто називають будь-яку застуду, що не є вірно, тому що, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть бути викликані багатьма іншими (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси і т.і.).

 

Симптоми, які викликаються цими збудниками, дуже схожі. Тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу ГРВІ — гострих респіраторних вірусних інфекцій. З цієї ж причини точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби, опираючись лише на дані огляду хворого, неможливо. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики.

 

Механізми передачі респіраторної інфекції  - повітряно-крапельний  та  контактний. Віруси, що викликають ГРВІ, мають тропність до слизових оболонок дихальних шляхів людини. Це означає, що міцно зафіксуватися і почати активне розмноження вони можуть, лише потрапивши на слизову носа, рота, горла, бронхів. Але для того, щоб туди потрапити, вірусам потрібно пройти шлях від інфікованої людини до здорової людини.  Збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі. Так, вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Тому зараження може відбуватися навіть через значний час після контакту хворої людини з предметами домашнього вжитку, дитячими іграшками, посудом, ручками дверей громадських закладів та ін. . Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах.


Як відомо, хворобу легше попередити. Профілактичні заходи спрямовані на запобігання поширення інфекції і проникнення її в організм здорової людини.


Заходи профілактики:


1. Здоровий спосіб життя і загартовування. Загартовування - невід’ємний атрибут здорового способу життя,  це пристосування організму до впливів несприятливих факторів зовнішньої середи, тренування захисних сил організму.


Сутність загартовування полягає у вдосконаленні механізмів утворення збереження і віддачі тепла, або в тренуванні терморегуляторного апарату. Цей процес протікає за активної участі ЦНС (центральна нервова система). Систематичні дії повітря, води і сонячних променів на тіло дитини сприяють формуванню умовних рефлексів, пристосовують організм до температурних коливань середовища. Особливо ефективно такі рефлекси пристосування утворюються при заняттях фізичною культурою та спортом.


Вплив загартування полягає не тільки в тому, що підвищується опірність організму захворюванням, насамперед простудних, але і в тому, що при загартуванні зміцнюється нервова система людини, активізується обмін речовин в організмі, поліпшується діяльність серця, легенів та інших органів. І як наслідок усього цього - підвищується загальна витривалість і працездатність людини.


2. Уникати перевтоми, висипатись, правильне харчування, багате вітамінами  — це підвищення опірної здатності організму, збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.


3. Дотримуватись правил особистої гігієни.  Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту. Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.


4. Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.  Для запобігання висихання слизових рекомендується зволоження повітря , а  також — застосування сольових спреїв. Для того, щоб знизити ризик вдихання заражених частинок пилу слід проводити вологе прибирання.


5. Використання масок. Для запобігання розповсюдження інфекції слід по можливості захистити хворого від контактів з оточуючими. Для того, щоб зменшити виділення вірусів при пчиханні, можна використовувати маску, яку необхідно міняти кожні 3-4 години.  Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Тільки в цьому випадку вона буде затримувати крапельки рідини, що вилітають при пчиханні, розмові і кашлі.


6. Уникати громадських місць аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Індивідуально слід уникати рукостискань, скоротити до мінімуму перебування в громадському транспорті або в місцях великих скупчень людей.


7. Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і по можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини.


8. Вакцинація. . Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.


Використовуючи всі перераховані вище методи, можна значно знизити ризик захворювання на грип  та  ГРВІ.


Матеріал надано Дрогобицким міжміським управління Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області

.Обновлен 22 окт 2015. Создан 02 окт 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик