Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Що робити якщо вас вкусила невідома тварина ?

Радить спеціаліст            Сказ (Інші назви: рабіес (лат. rabies), застаріле - гідрофобія, водобоязнь) - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важкимураженням нервової системи і закінчується, як правило смертю .

            Сказ був відомий людям задовго до нашої ери і описаний в різних найдавніших книгах. Уже в єгипетських папірусах, індійських священних книгах Ведах, грецьких і римських письмових джерелах, а потім і в Біблії розповідалося про сказ, який передається людям від оскаженілих тварин (диких і домашніх). Про небезпеку цієї хвороби писали в середньовіччі, епоху Відродження і пізніше. Він характеризується паралічами і стовідсотковою смертністю.


            Зараження людини відбувається при укусі або ослюнені хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук.

           

            Захворювання людей в основному пов'язані з пізнім зверненням укушених за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень або незавершеністю їхнього курсу. Більшість захворілих після контакту з хворою твариною не зверталися в медичні установи.


            Протягом 2015 року у Львівській області за наданням антирабічної допомоги звернулось 2326 осіб, які були покусані тваринами. Із згаданої кількості 29 осіб були покусані, або ослинені тваринами, хворими на сказ. У  2015 році зареєстровано 24 випадки сказу тварин, з яких 16 лисиць (Сколівський, Буський, Жовківський, Бродівський, Кам’янка-Бузький, Сокальський, Стрийський  райони та смт. Винники- Львів ), 4 собаки (Буський, Жовківський, Бродівський та Пустомитівський райони), 4 коти (Перемишлянський, Жовківський, Радехівський  та Золочівський  райони).


         По даних випадках сказу проведені засідання районних протиепізоотичних комісій, затверджені комплексні плани з ліквідації та локалізації осередків сказу, проведена саносвітня робота.


          Протягом 2015 року у м. Дрогобич за наданням антирабічної допомоги звернулось 147 осіб, які були покусані тваринами. Із згаданої кількості 52 особам було призначено щеплення проти сказу, 38 осіб отримали повний курс щеплень, 7 осіб знаходяться в стадії щеплення, 5  особам перервано курс щеплень (4 особи - знайшли тварину, спостерігали, 1особа - перервала курс щеплень самовільно), 2 осіб  відмовились від щеплень взагалі.

В 2015р при епідеміологічному розслідуванні випадків покусів нанесених невідомими собаками на території м. Дрогобич. встановлено, що найчастіше собаки нападають по вул. В.Великого, вул. Грушевського, вул. Стрийській та вул. Самбірській.


            Попередній випадок захворювання людини на сказ в Львівській області реєструвався в жовтні 2009 року у мешканця м. Борислава . Потерпілий з приводу укусу лисицею , за медичною допомогою не звертався , захворів через 3 роки та помер . Діагноз підтверджено лабораторно.


                      З метою попередження захворювань на сказ  розроблений “Комплексний план заходів профілактики та боротьби зі сказом на 2016-2020рр. у м. Дрогобич та м. Стебник”, який не виконується, а саме:

-                           не виконуються вимоги  щодо організації роботи бригади з відлову невідомих собак і котів, не обладнане місце утримання відловлених тварин;

         - не обладнані площадки для вигулу собак. Бездоглядні тварини є на територіях дитячих дошкільних установ, шкіл , в місцях масового відпочинку, ринках міста;

      - не виділені карантинні приміщення для тварин, які нанесли покуси людям (для встановлення 10-ти денного спостереження за тваринами з метою виявлення захворювання на сказ);

-          порушуються правила утримання собак та інших непродуктивних тварин, реєстрація домашніх тварин будинковими управами проводиться  в неповному об'ємі;

-          не вирішується  питання проведення суцільної дератизації(знищення гризунів) в м.Дрогобич .

 

            Що ж робити якщо Вас вкусила невідома тварина ?

           

             Перше , що необхідно зробити, це негайно промити місце укусу милом. Мити треба досить інтенсивно, протягом 10 хв. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води , наприклад за допомогою шприца або катетера. Не потрібно припікати рани чи накладати шви.


            Після цього потрібно відразу ж звернутись до найближчого травмпункту, адже успіх вакцино профілактики сказу залежить від того, наскільки швидко ви звернулись по допомогу до лікаря. Бажано повідомити лікарю приймального відділення наступну інформацію – опис тварини , його зовнішній вигляд і поведінка , наявність нашийника , обставини укусу. Далі необхідно провести  курс щеплень , призначений лікарем . Сорок уколів в живіт давно ніхто не робить , вам введуть вакцину і відпустять додому.


            На час вакцинації і через 6 місяців після неї необхідно утримуватись від вживання спиртних напоїв. Крім того , якщо ви проходите курс вакцинації від сказу , не можна перевтомлюватися , переохолоджуватися чи навпаки перегріватися.

 

 

 

 

І.Майкут,

 

начальник Дрогобицького міжміського управління Державної санітарної служби України. Создан 10 фев 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик