Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Обережно: нітрати і нітрити
Нітрати і нітрити  поширені у природі як нормальні компоненти кругообігу азоту, вони є природними складовими частинами харчових продуктів рослинного і  тваринного походження і беруть   участь в обміні речовин в організмі людини. Отруєння нітратами  та нітритами можуть виникати у разі надмірного їх накопичення у харчових продуктах і воді. Внаслідок інтенсивного застосування азотних добрив ( особливо мінеральних) і збільшення об’єму азотовмісних промислових,  транспортних відходів. Має також значення використання нітритів і нітратів як харчових добавок.
Вміст нітратів у різних рослинних продуктах визначається біологічними особливостями рослин і умовами їх вирощування. Найбільші концентрації нітратів у ранній  зелені, коренеплодах та овочах ( буряках, редьці, редисці, петрушці, листовому салаті,  картоплі, моркві, капусті), які вирощенні у закритому грунті  і баштанних. З ними в організм потрапляє - близько 70 відсотків, добової кількості. З питною водою – близько 20 відсотків, решта припадає на продукти тваринного походження, переважно молоко.

Механізм дії  нітратів і нітритів пов’язаний з утворенням метгемоглобіну і нітрозильних комплексів з гемовим і негемовим залізом у крові і мітохондріях клітин та пригніченням тканинного дихання ( розвивається гемічна і гістотоксична гіпоксія). 

До дії нітратів і нітритів найчутливіші  діти віком до 6 міс.
Це пояснюється незрілістю ферментної  системи (метгемоглобінредуктази),  яка відновлює метгемоглобін  у гемоглобін;

здатністю  фетального гемоглобіну легко перетворюватися на метгемоглобін; 
зниженою кислотністю шлункового соку (що сприяє розвитку мікроорганізмів – редуцентів нітратів) і високим споживанням рідини на 1 кг маси тіла (у 5-7 разів більше за дорослих).
Чутливі також особи похилого віку і хворі на гіпоацидний гастрит, дисбактеріоз, анемію і захворювання системи кровообігу.

Клінічні ознаки гострого отруєння нітратами, що надходять з водою, проявляються через 1-1,5 год.,  з їжею - через 4-6 год. після прийому. Виникає ціаноз губ, слизових оболонок, нігтів, обличчя, потім приєднуються нудота, посилене слиновиділення, біль у надчеревній ділянці, блювання, пронос.

Характерні симптоми ураження центральної нервової системи (запаморочення  голови, сильні головні болі, потемніння в очах, судоми) і міокарда( збільшення частоти серцевих скорочень).
Артеріальний  тиск падає, з’являється біль у грудях, задишка. Основний обмін підвищений, киснева ємкість крові знижена. Кров набуває шоколадного кольору.
У дітей раннього віку отруєння перебігають важче і переважають явища серцево–легеневої  недостатності. Вміст метгемоглобіну у крові складає: у разі отруєнь легкого ступеня – 10-20 відсотків від загального гемоглобіну, середньої важкості - до 40 відсотків, у важкому ступені - смертельних випадках – 60-70 відсотків, (у дітей - 45-50 відсотках).

Як зменшити шкідливий вміст нітратів і нітритів.

Перед вживанням ретельно мити овочі, та фрукти;

Після миття замочити овочі на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть іще раз трошки посоливши її ;

В таких овочах, як огірки,  редиска, морква, буряки та ін. бажано очищати шкірку, а також зрізати плодоніжки і хвостики.

Стебла зелені (петрушки, кропу та ін.) накопичують більше нітратів ніж гілочки, тому їх вживати в їжу не рекомендується;

Овочі , що не будуть піддаватися тепловій обробці, обов’язково перед вживанням збризнути лимонним або гранатовим соком;

При довгому зберіганні овочів у холодильнику нітрати можуть перетворитися  на нітрити;

Слід  пам’ятати, найбільше нітратів – в серцевині або в качані плода. 

Зараз всіх кортить спробувати ранні  овочі і фрукти, але  краще трошки почекати поки виросте своя городина, або ж дотримуватися цих простих правил. 

Бережіть себе і рідних!

Мар’яна  Сисун,

лікар із загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України”.Создан 07 июн 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик