Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Ендемічний зоб та його прояви

Порада спеціаліста   Захворювання основним симптомом якого є  збільшення ЩЗ у населення, що проживає  в регіонах з дефіцитом йоду в зовнішньому середовищі.

   Які ж причини виникнення? Це нестача йоду в продуктах харчування внаслідок  нестачі його в грунті і воді.
Ендемічний зоб зустрічається в гірських місцевостях на всіх континентах Землі. Місцевість вважається ендемічною, якщо 10% населення мають ознаки зобу.

   До застосування йодної профілактики в українських Карпатах розповсюдженість ендемічного зобу серед населення сягала 60-70%, а в окремих населених пунктах – 100%. Раціон пересічної сім’ї карпатців забезпечував організм йодом лише на 5-10% від необхідної кількості. Ендемія в районі Карпат була визнана середньої важкості. Після застосування йодної профілактики (йодування солі, забезпечення антиструміном дітей у школах та вагітних жінок) розповсюдження ендемічного збільшення щитоподібної залози зменшилась до 30%, а частота великих ступенів збільшення її (ІІІ-V) зменшилась у 6-8 разів. Не стало випадків вродженого кретинізму (дефекти фізичного і розумового розвитку). Залишилась відносно високою частота вузлових форм зоба і зросла за останні роки частота раку щитовидної залози.

Що відбувається в організмі при ендемічному  зобі?

   Внаслідок зменшення йоду в залозі зменшується синтез дийодтирозину та зростає кількість монойодтирозину., зростає синтез біологічно активного трийодтироніну. Цим компенсується еутиреоїдний стан на тлі нестачі йоду. В плазмі зростає концентрація тиротропіну, який стимулює ріст тироцитів, активує кровоплин в залозі і збільшення її розмірів. Активується поглинання йоду в ЩЗ в 4-8 разів, він використовується економічніше за рахунок використання Т3. Адаптивним проявом дефіциту йоду є зоб,  який вважають основною ознакою йодної недостатності. Спочатку він дифузний, але зі зростанням дефіциту йоду як потреби в тиреоїдних гормонах (пубертат, вагітність, інфекційні чи соматичні захворювання) розміри зоба збільшуються і через 10-15 років гіперплазія носить локальний характер, у залозі зявляються вузли, аденоми, звапнення. Ендемічний зоб стає багатовузловим. У разі вичерпання компенсаторних можливостей організму виникає гіпотиреоз.
 
  Можливий також розвиток тиреотоксикозу. Аденоми та вузли здатні автономно стимулювати функцію та ріст щитовидної залози.
  Дефіцит тиреоїдних гормонів порушує розвиток нервової системи, інтелектуальний розвиток, низькорослість у населення, що проживає в умовах йодного дефіциту.
 
  Які ж прояви нестачі йоду?
 
  Наявність зоба – це лише косметичний дефект. Прояви захворювання зумовлюють субклінічний або наявний гіпотиреоз, із чим повязані підвищена втомлюваність, сповільнення психічних реакцій, дисменорея, галакторея, порушення репродуктивної функції жінок. У діте провідною ознакою є сповільнення росту, фізична та розумова млявість, сонливість, мерзлякуватість послаблення памяті. Діти з ендемічним зобом гірше навчаються в школі, частіше хворіють, страждають від анемії.
Слід памятати, що нестача йоду на всіх етапах розвитку ембріона, плода та дитини може спричинити до розвитку кретинізму
   Розрізняють два варіанти кретинізму: неврологічний і мікседематозний. Неврологічному варіанту властивий нормальний зріст, наявність зоба, косоокість, розумова відсталість.
   Мікседематозному варіанту притаманний низький ріст, відставання у фізичному, розумовому та статевому розвитку, тяжкий гіпотиреоз.

  Наявність ендемічного зоба великих розмірів у дорослих людей може викликати локальний дискомфорт, затруднення ковтання захрипання голосу, задишку, серцебиття. Щитовидна залоза, що розташована аберантно (за грудиною, на корені язика, в середостінні) може спричинити появу різних скарг і обєктивних змін. Важливим діагностичним тестом у даному випадку може слугувати сканування ЩЗ, а також гормональні дослідження – рівень тиреоїдних гормонів та тиреотропіну у сироватці крові.Функціональний стан ЩЗ визначається з допомогою Т3, Т4, ТТГ. Морфологічна картина стану ЩЗ визначається з допомогою  УЗД, тонкоголкової біопсії тканини.
 
 
  Профілактика.
 
  Є три види профілактики ендемічного зобу.
1. "Німа"- йодування солі (25 г калію йодиду на 1 т солі), при щоденному вживанні якої тривалий час забезпечується добова потреба в йоді, (солити бажано після приготуваня страв) 
2. Групова — застосування спеціальних препаратів, які містять необхідну кількість йоду (діти, підлітки,  вагітні жінки і годуючі мамам). 
3. Індивідуальна — хворим на зоб після операції – резекції ЩЗ, людям які страждають на захворювання щитовидної залози. Індивідуальна профілактика може бути забезпечена включенням в раціон продуктів моря.
  Мар'яна Сисун,  
лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України”.Создан 13 июн 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик