Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Дезінфекційні заходи в профілактиці та боротьбі з гострими кишковими інфекціями
 

 

 

 

Дезінфекція (des – від французького

заперечного додатку та латинського infektion – інфекції) –

 

знищення чи видалення мікроорганізмів на різних об'єктах і в різних субстратах навколишнього середовища з метою переривання механізму передачі збудників інфекційних хвороб.

 

Дезінфекція являється обов’язковим протиепідемічним заходом при багатьох інфекційних хворобах, у тому числі при дизентерії, коліентериті, холері, черевному тифі, паратифі та інших гострих кишкових інфекціях.

 

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) - велика група інфекційних захворювань, які викликаються різноманітними мікроорганізмами. Вони об'єднані подібним характером проявів у вигляді порушень роботи шлунково-кишкового тракту та ознаками інтоксикації.


Основними клінічними проявами ГКІ є загальна слабість, погіршення апетиту, нудота, блювота, біль у животі, пронос, можливе підвищення температури тіла.

 
Джерелом інфекції є хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий заразоносій — людина без клінічних проявів хвороби, проте збудник циркулює в її організмів, зберігається та виділяється у зовнішнє середовище. Хворі або носії становлять небезпеку для оточуючих, так як з фекаліями виділяється величезна кількість збудників у довкілля. Далі через забруднену воду, предмети побуту, руки або харчові продукти збудники ГКІ знову потрапляють в кишківник здорової людини.

 
При виникненні гострих кишкових інфекцій в осередках необхідно проводити дезінфекцію.

 
Лікар (фельдшер), який виявив інфекційного хворого, проводить інструктаж хворому чи членам сім’ї, які доглядають за хворим, щодо заходів застереження зараженню оточуючих, організовує : ізоляцію хворого в окрему кімнату чи у її відгороджену частину, виключення контакту з дітьми, обмеження кількості предметів, якими хворий може користуватися, дотримання правил особистої гігієни, поточну дезінфекцію в домашніх умовах.


Потрібно знати, що хворому на інфекційне захворювання, необхідне: виділення окремої білизни, рушників, предметів догляду, посуду (посуд та предмети догляду за хворим зберігають окремо від посуду членів сім’ї).

 
Окреме утримування та збір брудної білизни хворого від  білизни членів сім'ї.

 
Дотримання чистоти в приміщеннях та місцях спільного користування, при цьому використовують окремий інвентар для прибирання кімнати хворого та туалету.

 
Проведення знезараження виділень - блювотних мас, фекалій, сечі та об’єктів зовнішнього середовища  - посуду, предметів догляду за хворим, білизни, книг, іграшок, суден, інвентарю для прибирання, ручок дверей, меблів, приміщення тощо; застосовують найбільш прості способи: кип'ятіння у 2% розчині соди впродовж 15 хвилин, вологе прибирання з використанням мийне-дезінфікуючих засобів побутового призначення, прання з попереднім кип'ятінням, спалювання малоцінних речей.

 
Систематичне проведення боротьби з мухами,  які стикаючись з усіма видами відходів та нечистот, переносять на своїх лапках збудників кишкових інфекцій. Для знищення мух застосовують липкі стрічки та інсектицидні засоби, які зареєстровані у встановленому порядку та дозволені до використання в Україні (“Мухомокс”, “RAID”,“Раптор Стрічка від мух”, “МУХОСТОП”,  “ДИХЛОФОС – УНIВЕРСАЛ” в аерозольному упакуванні, “DihloFox  Bio універсальний проти літаючих та повзаючих комах”, BROS аерозоль,  “RAID MAX від літаючих та повзаючих комах “Весняний луг”, “Убивча Сила проти повзаючих комах з антибактеріальним ефектом” у аерозольному упакуванні та інші).

 
Після госпіталізації хворого в його квартирі проводиться заключна дезінфекція фахівцями відділення дезінфектології Дрогобицького міжміського відділу ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України”. При цьому проводять повний та ефективний комплекс робіт із знищення збудників на постільних приналежностях, предметах домашнього вжитку, хутрових виробах, в килимах і килимових виробах, приміщеннях, води в місткостях та колодязях тощо.


У літній період різко збільшується число хворих гострими кишковими інфекціями, тому для попередження захворювання ГКІ рекомендується наступне:


-    У випадку підтоплення криниць проводити відкачування води, очищення та дезінфекцію криниць.
-    При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води; для миття посуду та рук використовувати тільки профільтровану та кип'ячену воду. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо).
-    Не купатися у водоймах, де це не рекомендується або заборонено.
-    Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою і облити окропом.
-    Не вживати м’ясні та молочні продукти придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб, після завершення терміну їх придатності. При покупці продуктів харчування цікавтеся наявністю документів, що засвідчують їх якість та безпеку.
-    Після відвідування туалету, перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом.


Оскільки ГКІ передаються через брудні руки, їх рекомендовано обробляти дезінфікуючими (антисептичними) засобами (“ЧИСТО 100 %”, “СЕПТОФАН® ХД  (SEPTOFAN® HD)”, “Манорм”, “Санойод”, “Стериліум”,“Асептик-спеціаль” та інші, які зареєстровані і дозволені до використання з метою обробки рук).


При виникненні симптомів кишкової інфекції необхідно негайно звернутися за медичною допомогою для своєчасної організації та проведення первинних протиепідемічних та дезінфекційних заходів! 

 

Написали:

фахівці дезвідділення
Дрогобицького міжміського відділу
лабораторних досліджень
Держсанепідслужби України
Т.Грицик,
С.Вахів.Создан 21 июн 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик