Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Йодозалежні захворювання та їх профілактика

Порада спеціалістаЙодозалежними захворюваннями називаються всі патологічні стани, які розвиваються в результаті недостатнього або надмірного надходження йоду в організм. Проширеність захворювань ендокринної системи  з  кожним роком  все збільшується.
Давайте поговоримо про такі захворювання як: гіпотиреоз, дифузний токсичний зоб та ендемічний зоб.
Що ж таке гіпотиреоз – патологічний стан, який виникає у людини при недостатній кількості гормонів щитоподібної залози внаслідок зниження її функцій. Він частіше діагностується у жінок 30 - 60 років. Які ж причини виникнення? Природжене зменшення і аплазія щитоподібної залози, генетичні аномалії, оперативне втручання – струмектомія, пострадіаційний гіпотиреоз (лікування токсичного зобу радіоактивним йодом), недостатня кількість йоду в організмі (не засвоєння, надходження  недостатньої  кількість йоду в організмі);запальні  процеси і пухлини щитоподібної залози( туберкульоз, тиреоїдит, абсцес та інші); іноді причину виявити не вдається.

Хворі переважно скаржаться на швидку втому, загальну слабкість, набряклість. сухість шкіри, підвищену сонливість, запори, мерзлякуватість, психічну загальмованість, апатію, головний біль, запаморочення.

Дифузний токсичний зоб (часто асоціюється з термінами: тиреотоксикоз, гіпертиреоїдизм, Базе́дова хворо́ба, хвороба Грейвса, хвороба Перрі, хвороба Флаяні) — захворювання, що виникає в зв'язку з підвищенням функції щитоподібної залози, що призводить до надходження надмірної кількості тироксину до крові.

Виникненню дифузного токсичного зобу сприяють спадкова схильність, дефекти імунної системи, стрес, перенесені інфекційні хвороби тощо. Початкову стадію дифузного токсичного зобу виявити важко, але на пізніших стадіях її ознаки стають досить чіткими: відчуття серцебиття в спокої, прискорення пульсу понад 100 ударів на хвилину, збільшення щитоподібної залози (зоб), підвищення обміну речовин, збудження, тремтіння рук, пітливість, схуднення на 10-15 кг та більше, підвищений апетит, екзофтальм (випинання очей). 

Ендемічний зоб - захворювання основним симптомом якого є  збільшення ЩЗ у населення, що проживає  в регіонах з дефіцитом йоду в зовнішньому середовищі.
         
Причинами  виникнення є не достатня кількість йоду в продуктах харчування внаслідок  нестачі його в грунті і воді, спадкове порушення йодного обміну,  інфекційно-токсичні фактори.

Симптоми — збільшення щитовидної залози, у міру її збільшення і внаслідок механічного здавлення навколишніх тканин (трахеї, гортані, шийних нервів, вен стравоходу) з'являються диспепсичні явища: неприємні відчуття в ділянці серця, пульсуючий головний біль, порушується ковтання. Гіпотиреоїдний зоб у дітей призводить до розвитку ендемічного кретинізму зі змінами інтелекту, затримкою росту, глухонімотою, лінивістю,  порушення статевого дозрівання.

Що необхідно нам робити для попередження йодозалежних захворювань?

Є три види профілактики зобу:

"Німа"- йодування солі (25 г калію йодиду на 1 т солі), при щоденному вживанні якої тривалий час забезпечується добова потреба в йоді, (солити бажано після приготуваня страв).
Крім цього споживати продукти, що містять йод. Робити салати з морської капусти й овочів з високим вмістом йоду (картоплі), а також  йод містять  молочні продукти, фрукти – полуниці, рибні блюда (тунець. креветки. тріска).

2. Групова — застосування спеціальних препаратів, які містять необхідну кількість йоду (діти, підлітки,  вагітні жінки і годуючі мамам). Рекомендовані дози: для дітей 12 років: 50-100мкг на день; підлітків та дорослих: 100-200 мкг на день; вагітних та годуючи жінок: 200 мкг на день.

3. Індивідуальна — хворим на зоб після операції – резекції ЩЗ, людям які страждають на захворювання щитовидної залози. Індивідуальна профілактика може бути забезпечена включенням  в раціон  продуктів моря.

Мар’яна Сисун,  
лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я  України”.Создан 19 авг 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик