Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Застерегтися від захворювання – значить його попередити

Радять спеціалістиНа сьогоднішній день профілактика гепатитів В, С та ВіЛ інфекції, що передаються через кров при проведенні медичних, косметичних маніпуляцій, наданні перукарських, манікюрних та педікюрних послуг залишається одним з актуальних питань. Кількість носіїв вірусних гепатитів В, С серед населення України щорічно зростає і становить більше 1 млн. осіб, більшість яких може і не підозрювати про свій стан з приводу безсимптомного носійства. Хворіє в основному доросле населення і багато осіб вмирають від переходу до хронічного захворювання печінки. З метою профілактики вірусного гепатиту «В», який передається парентерально (через кров) - існує протигепатитна вакцина, від гепатиту «С» специфічної профілактики немає.


Найнадійніший спосіб уберегтися від гепатитів В, С, СНІДу – це уникнути зараження вірусами. Вченими в усьому світі ведеться розробка вакцини проти ВІЛ. Незважаючи на деякі обнадійливі результати, говорити про винахід такої вакцини поки рано. Отже, профілактика стає особистою справою кожної людини.

В якості профілактики СНІДу, аналогічно - гепатитів В, С, необхідно ретельно дотримуватися правил знезараження та стерилізації предметів загального користування: хірургічних та стоматологічних, перукарських, манікюрних, педікюрних інструментів; використання одноразових шприців, голок, перевірка донорської крові при переливанні, інших препаратів, що містять кров.Індивідуально застосовувати туалетне приладдя, особливо таке, на якому можуть зберігатися невидимі залишки крові (бритви, манікюрні ножиці і т.д.).


           Профілактика цих захворювань є здоровий спосіб життя, відмова від наркотиків, турбота про постійного партнера в статевих контактах. Основною причиною поширення СНІДу серед наркоманів є обмін голками та шприцами, а також існування широко розгорнутої мережі підпільних притонів з практикою прокату інструментів для внутрішньовенного введення наркотиків. Велике значення має профілактична робота серед гомосексуалістів, оскільки вони вступають у численні сексуальні контакти, нерозбірливі у виборі статевих партнерів, часто хворіють на заразні статевими хворобами, в тому числі і СНІД.


У зовнішньому середовищі віруси дуже швидко руйнуються, тому можна вважати вкрай низькою вірогідність передачі при повсякденних контактах людей, що супроводжуються рукостисканнями, спільними трапезами, при кашлі, чханні і ін. Однак і виключити таку можливість не можна. Тому необхідні такі ж заходи самозахисту від зараження, як і при інших інфекційних хворобах, зокрема миття посуду гарячою водою з милом замість ополіскування її під краном, ретельна обробка рук після контакту з якою-небудь рідиною організму хворого, особливо з кров’ю.


             Більшість випадків захворілі пов'язують з наданням медичної допомоги в ході відвідування як приватних лікувально-профілактичних закладів так і державних, а також косметологічних та перукарських послуг. Причиною захворювання  перш за все є порушення протиепідемічних заходів в перукарнях, салонах краси тощо, де застосовується часто нестерильний інструментарій; недотримання протиепідемічних заходів в лікувальних установах, наявність носіїв серед персоналу. Так, у Львівській області за І півріччя поточного року  в порівнянні з минулим роком за такий же період зросла захворюваність вірусними гепатитом С,В у відповідності 1,5 - 1,6 рази. У більшості випадків шляхи інфікування встановлено, в т.ч. стоматологічні, перукарські, манікюрні та косметологічні послуги (пірсінг).


Щоб мати уяву про якість послуги, яку Вам надають, варто поцікавитися про мікробіологічний аналіз з цього інструментарію.

Згідно поданих інформацій держсанепідслужбі  на багатьох об'єктах, які надають медичну допомогу  та не медичні послуги (перукарні, салони краси, косметичні кабінети) ще до цього часу не проводиться мікробіологічний самоконтроль якості дотримання дезінфекційного та стерилізаційного режимів,працівники не ознайомлені з правилами особистої та виробничої гігієни, щорічні медичні огляди не проводяться своєчасно або взагалі працівники їх не проходять.


Керівники або власники закладів різних форм власності, що надають вищеперераховані послуги повинні забезпечити проведення відомчого лабораторного  самоконтроль якості дотримання дезінфекційного та стерилізаційного режимів, проведення гігієнічного навчання працівників, проведення медичних оглядів.


Мікробіологічний контроль (самоконтроль) якості дотримання дезінфекційного та стерилізаційного режимів, проводить будь яка акредитована лабораторія мікробіологічного профілю, в т.ч. Дрогобицький відділ лабораторних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» за адресою: м. Дрогобич, вул. Сагайдачного, дім 29. 

         

Недостатні знання персоналу з питань дезінфекції та стерилізації, недотримання протиепідемічних заходів приводять до порушення  даних режимів та поширення інфекційної захворюваності в т.ч особливо небезпечною ВІЛ-інфекцією, вірусними гепатитами "В","С". Симптоми цих захворювань в людей, як Вам відомо, проявляються згодом . Ці  захворювання є практично невиліковними і потребують значних коштів і часу . Як при гострій так і при хронічній формі не можна займатись самолікуванням! Обов’язково проконсультуйтесь з лікарем-інфекціоністом!


У відповідності до статті 48 ЗУ ”Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”підприємства, установи, організації, підприємці та громадяни, які порушили санітарне законодавство, що призвело до виникнення захворювань, отруєнь, радіаційних уражень, тривалої або тимчасової втрати працездатності, інвалідності чи смерті людей, зобов'язані відшкодувати збитки громадянам, підприємствам, установам і організаціям, а також компенсувати додаткові витрати органів, установ та закладів санітарно-епідеміологічної служби на проведення санітарних та протиепідемічних заходів і витрати лікувально-профілактичних закладів на подання медичної допомоги потерпілим. Відповідно до статті 49 ЗУ ”Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, діяння проти здоров'я населення, вчинені внаслідок порушення санітарного законодавства, тягнуть за собою кримінальну відповідальність згідно з законом.

Будьте пильні та уважні!


Вимагайте:

 

Дотримання правил  безпечного виконання хірургічних, стоматологічних, гінекологічних маніпуляцій у відділеннях гемодіалізу, кабінетах ендоскопії, клініко-діагностичних лабораторіях, пунктах переливання крові, парентеральних втручань усіма медичними працівниками на робочих місцях.

 

Дотримання ретельної дезінфекції та стерилізації медичного інструментарію, використання одноразових шприців та одноразових систем.


 Практикуйте «безпечний» секс.Ніколи не користуйтесь чужими та не дозволяйте іншим користуватись своїми особистими предметами, такими як зубна щітка, леза.

 

Перед тим, як зробити немедичні втручання: манікюр, педикюр, проколювання вух, стрижку, татуювання чи пірсінг, подумайте про ризик Вашому здоров’ю. Впевніться, що працівник, який робить татуювання правильно стерилізує інструменти та голки, так як вони можуть бути придбані нестерильними ( на упаковці має бути надпис – "стерильно"), використовує одноразові рукавички і старанно миє руки.

 

С.Вахів, Т. Грицик.

 

Спеціалісти відділу дезінфектології Дрогобицького міжміського

відділу лабораторних досліджень державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»                                                                                           

 Создан 31 авг 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик