Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Що таке вірус Коксакі? Симптоми і профілактика.

Консультація Дрогобицького міжміського ВЛД санепідемслужби України 

На сьогоднішній день відома ціла група збудників інфекції, що носять загальну назву «вірус Коксакі». Вірус здатний викликати найрізноманітніші хвороби, аж до смертельно небезпечних. Вакцини від нього не існує, як і лікарського препарату, покликаного знищити саме цей патоген. Основні профілактичні заходи передбачають ретельне миття рук та необхідність прикривати рот хусткою або хоча б долонею при кашлі та чханні.

Зазначена інфекція відноситься до роду ентеровірусів. Відомі дві групи мікроорганізмів (A і B), причому кожна ділиться на кілька серотипів. Шлунковий сік не здатний знищити патогенну флору під назвою Коксакі. Вірус  викликає характерну симптоматику вже через пару днів після проникнення в організм. Найбільша небезпека зараження зберігається протягом першого тижня хвороби, однак існує ризик заразитися і через тиждень після зникнення симптомів. Найдовше вірус паразитує в організмах дітей і людей з ослабленим імунітетом.

                   Поширення

Інфекція передається від людини до людини. Вірус присутній в секретах і тілесних рідинах хворих і може розповсюджуватися шляхом контактування з секрецією дихальних шляхів. Якщо інфікована людина потре ніс (а для захворювання характерний нежить) і доторкнеться до якого-небудь предмету, на поверхні цього предмета залишиться вірус, і вона перетвориться на джерело інфекції. Здоровій людині достатньо доторкнутися до зараженої речі, а потім до рота або носа, щоб посприяти поширенню захворювання.

Люди з інфекцією очей (кон’юнктивіт) можуть заражати інших шляхом послідовного торкання очей і предметів. Кон’юнктивіт розвивається дуже швидко і може проявитися вже в перший день інфікування. Патогенні мікроорганізми присутні у фекаліях, що є причиною розповсюдження інфекції серед дітей у яслах, де використовуються підгузки.

                   Симптоми

Найчастіше зустрічається безсимптомний перебіг інфекції, викликаної збудником Коксакі. Вірус  може викликати звичайну застуду або шкірний висип (особливо в літні місяці). Серед відносно часто зустрічаються симптомів слід вказати також діарею та біль в горлі, схожу з тією, що спостерігається при гострому фарингіті.

Є і більш важкі прояви інфекції, однак вони спостерігаються набагато рідше. Мова йде про таких ознаках зараження вірусом, як менінгіт (запалення оболонок спинного або головного мозку), енцефаліт (запалення головного мозку), плевралгию (біль у грудях) і міоперікардіт (запалення серця). Найбільш небезпечні симптоми інфекції відзначаються у новонароджених..


                   Захворювання дихальних шляхів

Вірус Коксакі найчастіше викликає  інфекцію верхніх дихальних шляхів із запаленням горла і нежиттю. У деяких людей виникає кашель, який звичайно спостерігається при бронхіті. Рідше вірус стає причиною пневмонії.

                   Шкірний висип

Шкірні висипання можуть говорити про інфікування. Найчастіше це неспецифічна множинна червона висипання (кропив’янка) або невеликі скупчення рівних червоних плям. В більшості випадків висип з’являється в період одужання. Хоча своїм зовнішнім виглядом вона нерідко нагадує легкий сонячний опік, їй не властиво лущення.

Невеликі м’які пухирі, а також червоні плями на долонях, підошвах ніг і всередині ротової порожнини можуть також бути викликані вірусом Коксакі. Вірус у дорослих, втім, рідко приймає таку форму; перераховані ознаки частіше спостерігаються у дітей до десяти років. Це відносно легке захворювання, яке не потребує лікування.

                   Слабкість і параліч

«Коксакі» — вірус, симптоми якого включають і такі рідкісні порушення, як слабкість до верхньої або нижньої кінцівки і навіть частковий параліч. Ці ознаки порівнянні з симптомами поліомієліту, однак виявляються далеко не так інтенсивно. Параліч або слабкість можуть послідувати за нападом гострого геморагічного кон’юнктивіту або з’явитися як самостійні ознаки інфекції. Важливо! Розглянутий тип ентеровірусів не викликає постійного паралічу і слабкості.

                   Профілактика

       Що потрібно зробити, щоб не підхопити вірус Коксакі? Профілактика передбачає часте миття рук — це стосується як хворих, так і здорових людей. Не обов’язково використовувати спеціальні гелі, що містять алкоголь, — достатньо звичайної води і мила. При чханні або кашлі слід закривати рот долонею, а краще — хусткою. Підгузники разом з їх вмістом потрібно акуратно згортати і як можна швидше викидати. Поверхні (наприклад, меблі) повинні утримуватися в чистоті. Забруднені предмети рекомендується обробляти дезінфікуючими розчинами. Для цієї мети підійде звичайний господарський відбілювач — одну столову ложку речовини розводять в чотирьох склянках води. Вірус Коксакі  можна легко запобігти, якщо дотримуватися вищеперелічені профілактичні заходи.

 

 Создан 20 окт 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик