Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Грип: штами, групи ризику, профілактика

Консультує санепідслужба 

        З настанням осінніх холодів почався сезон простудних захворювань. У Центрі грипу та ГРВІ повідомили, що триватиме він до травня 2017 року. А появи грипу в Києві і на території України варто очікувати до зими. У грудні рівень захворюваності грипом почне зростати, а пік епідемії по країні прогнозується орієнтовно на другу половину січня - початок лютого 2017 року. Можливий спалах епідемії в новорічні свята.  У цьому році на території України очікується новий штам вірусу грипу Н3N2. Вперше цей штам з'явився в Гонконгу в 2014 році. Східний грип дуже небезпечний через відсутність до нього імунітету в українців. За інтенсивністю Н3N2 перевершує торішній каліфорнійський вірус Н1N1. Таким чином, кількість хворих на грип в Україні може бути більшою, в порівнянні з епідемією січня-лютого 2016, однак цей штам не призведе до серйозних ускладнень. На відміну від Н1N1, який був найбільш небезпечним для дорослих молодих людей, вірус "Гонконг" в першу чергу вражає людей похилого віку, маленьких дітей і школярів. У групі ризику діти, народжені після 2008 року, організм яких не стикався з даним штамом. У разі поразки вірусом у них можуть виникнути ускладнення у вигляді пневмонії. Також до епідемії грипу "Гонконг" будуть особливо схильні люди похилого віку від 65 років, особливо ті, хто страждає на хронічні захворювання. Серед можливих ускладнень після грипу для цієї групи ризику: бронхіт, пневмонія, серцево-судинні захворювання.

 

Симптоми грипу

Захворювання, викликане різними штамами вірусу грипу, в початковий період нічим не відрізняються. По клінічній симптоматиці можна розрізнити тільки середньотяжкі і тяжкі форми грипу, легкі форми можуть не відрізнятися від ГРЗ.

Грип (важкий), на відміну від інших респіраторних захворювань, має такі характерні симптоми: "Температура тіла в перші ж дні підвищується вище 38,5 градусів. При цьому виражений так званий інтоксикаційний синдром, тобто людину  просто укладає в ліжко, виражена слабкість.

Крім того, при класичному грипі не виражений так званий катаральний синдром (ураження респіраторного тракту) в перші дні захворювання. Тобто ні кашлю, ні нежиті в перші кілька днів найчастіше немає, на відміну від інших респіраторних вірусів. Приєднується це вже пізніше, на 2-3 день. Ще одна особливість грипу –  біль за грудиною, там знаходиться трахея – це те місце, де вірус грипу максимально реалізовує свою патогенну дію.

 

 Групи ризику

 

Вірус грипу з максимальним ефектом вражає специфічні групи ризику.

 Хворі на цукровий діабет і інсулінорезінстентностью, хворі з бронхіальною астмою, з серцево-судинними захворюваннями, вагітні жінки, люди з надмірною масою тіла є групою ризику для важкого протікання грипу. І навіть ті, які тривало вживають аспірин (ацетилсаліцилову кислоту), наприклад, для профілактики кардіологічних захворювань – сердечники. Ці всі люди відносяться до груп підвищеного ризику захворювання грипом.

                        Профілактика

          Найбільш дієвим способом профілактики майбутньої епідемії грипу в Україні 2016-2017 лікарі називають вакцинацію. Цього року до складу вакцини включені наступні штами, поява яких найбільш ймовірна взимку: Мутована форма вірусу "Гонконг" (Н3N2) 2014 року; Мутована форма вірусу "Каліфорнія" (H1N1) 2009 року; Вірус форми В "Брісбен" 2008 року. Щеплення потрібно зробити не пізніше середини листопада в зв'язку з тим, що імунітет до вірусу після вакцинації виробляється протягом 2-3 тижнів.

Вакцина від грипу запобігає важкі форми захворювання. Важливо, щоб люди це розуміли, тому що скаржаться, що прищепився – і захворів. Ну і що, що захворів? Ми весь час чимось хворіємо. Це нормальний процес для людини. Ми оточені різними мікробами, постійно наша імунна система з ними бореться. Ми не можемо нічим не хворіти – це абсолютний нонсенс і ніколи такого не буде. Найголовніше – не не захворіти, а вижити і без ускладнень одужати після захворювання.

         Серед стандартних профілактичних заходів для боротьби з грипом -загартовування,вживання вітамінів С і D, дотримання правил особистої гігієни, регулярне вологе прибирання в квартирі.

Зараз також є засоби для так званого запобігання подальшого поширення захворювання, зниження рівня захворюваності. Це різні роз'єднувальні заходи. Роз'єднувальні  заходи: обмежують відвідування шкіл, дитячих садків. Це дуже добре, тому що відразу захворюваність гальмується або навіть знижується.

Які існують методи, щоб знизити ймовірність інфікування? Насамперед, потрібно обмежувати своє перебування в місцях скупчення людей.

Основний шлях потрапляння вірусу – через повітря. Це – так званий повітряно-крапельний механізм передачі. Але вірус також може знаходитися на предметах побуту, на наших руках також в достатній кількості, тому що ми постійно чіпаємо особа (звичка така). Природно, там максимальна концентрація вірусу. Тому миття рук, протирання поверхонь, провітрювання допоможе знизити концентрацію вірусу в повітрі. Чим менше його концентрація, тим менше шансів захворіти, тому що є в медицині таке поняття: доза інфікуються. Вона буває різна  – індивідуально для кожної людини. Знижуючи цю інфікуючу  дозу, можна або запобігти, або, принаймні,  отримати меншу  кількість вірусу, а від цього теж залежить тяжкість лікування захворювання.Але найголовніше, що потрібно знати, особливо якщо людина належить до груп ризику – вчасно звернутися до лікаря!!!

 

 

                    І. Майкут,

завідувач   Дрогобицьким міжміським відділом лабораторних досліджень     санепідслужби України.                                                        

 

 

 

 Создан 20 окт 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик