Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Діти - не роботи

Консультує санепідслужба 

Найважливіша особливість нашого часу - стрімке зростання всіх видів інформації. Розрив між кількістю інформації і спроможністю сучасної людини її засвоїти постійно зростає. Це зумовило появу такого психологічного явища, як інформаційна тривога. Людство тоне в потоках даних, але сповнене жаги все нових і нових знань. В освіті збільшення інформації призвело до кількаразового нагромадження навчального матеріалу, ускладнення мови посібників і підручників, стрімкого прискорення темпу навчання.

 

Сучасний учень щодня відчуває на собі інформаційний тиск. А корені цих труднощів знаходяться у різкому переході з однієї системи навчання в іншу, невідповідності програм, форм навчання, дисциплінарних вимог, стилів спілкування, навчальному навантаженні, інформаційній насиченості занять. У дітей виникає страх школи з її незвичною для нього дисципліною, режимом, учителями. Перевантаження інформацією супроводжує учнів протягом усього навчання в школі. Свого апогею воно сягає, коли майбутні випускники готуються до тестів зовнішнього незалежного оцінювання.

 

Які ж симптоми вказують на  перенавантаження вашої дитини: поганий сон, відсутність апетиту, плаксивість без вагомої причини, відчуття збентеження, безсилля, втрата творчих підходів до вирішення проблем, витрачають більше часу на виконання завдань (менш результативно), дитина не здатна довго  концентрувати увагу. Такі діти не мають бажання  ходити в школу, тікають з уроків додому, влаштовують істерики зранку. Перевтома  часто може бути  причиною простудних захворювань.

 

ГРЗ у школярів у більшості випадків пов’язані не із слабкістю імунної системи, а з «шкільними неврозами» - так виснажена нервова система учня дає собі тайм-аут. Також серед  причин, які призводять до перевтоми, є захворювання щитоподібної залози, підвищений або знижений артеріальний тиск та інші.

 

Як запобігти навчальному перенавантаженню дитини? В першу чергу - сон (старшокласникам необхідно для відновлення сил спати по 8 годин на день, учням молодших класів - 9-10 годин). По-друге правильне харчування (вчені давно довели, що занадто жирна, солодка їжа може провокувати втому і депресивні стани.  Слідкуйте. щоб  в раціоні вашої дитини було достатньо овочів і фруктів, молочних продуктів, каш,  нежирного (бажано, не смаженого) м'яса і риби. По третє  більше часу проводити на свіжому повітрі (прогулянки). Під час виконання «домашки» необхідно робити  коротенькі перерви. Щоб якомога швидше адаптуватися до змін у школах, потрібно навчитися контролювати темп навчання, правильно чергувати періоди напруження з періодами розслаблення. Більш широко використовувати форми роботи, що допомагають зняти психологічне напруження, формують образно-емоційний і духовний світ дитини.

 

Мар'яна Сисун,

лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України".

 

 Создан 25 окт 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик