Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

 

Як запобігти порушенню постави у школярів

Консультує санепідслужбаФормування постави починається із  ранього віку. Постава має нестійкий  характер в період посиленого росту тіла дитини, що припадає на молодший шкільний вік. Це пов'язано з неодночасним розвитком кісткового, суглобово-зв'язкового апаратів і м'язової системи дитини. Кістки і м'язи збільшуються у довжині, а рефлекси статики ще не пристосувалися до цих змін.
 
У сучасних школах, на жаль, багато факторів, що сприяють розвитку неправильної постави у дітей: столи і стільці, розробленні не у відповідності до зросту і віку дітей, важкі рюкзаки, великі навантаження і відсутність належної фізичної підготовки. Діти менше гуляють, більше часу проводять за монітором комп'ютера або телевізора, м'язи слабшають  і не в силах утримувати хребет у правильному положенні. 

Правильна постава характеризується симетричним розташуванням частин тіла щодо хребта. При цьому голова тримається прямо: лінія, проведена через зовнішній слуховий прохід і нижній край очниці горизонтальна; плечові суглоби розведені; надпліччя на одному рівні; кути, утворені бічною поверхнею шиї і надпліччя симетричні; живіт підтягнутий, ноги випрямлені в колінних і тазостегнових суглобах. Грудна клітина не має западин  і випинань, симетрична щодо середньої лінії; лопатки симетричні, на всьому протязі рівномірно прилягають до грудної клітки; трикутники талії симетричні.
 
Викривлення хребта бувають трьох видів: вперед (лордоз), назад (кіфоз), бічне (сколіоз). Сколіоз призводить до розвитку анатомічних порушень, до яких належать: сутулість і деформація грудної клітки. Вся складність полягає в тому, що сколіоз на ранніх стадіях розвитку захворювання може бути мало помітний, а запускаючи захворювання, ми втрачаємо шанси на успіх у лікуванні. Організм, у свою чергу, намагаючись відновити вертикальний баланс хребта, утворює додаткові викривлення.Коли розвивається сколіоз — міжхребетні диски, піддаються високому тиску з одного боку і низькому — з іншого, внаслідок чого зміщуються у бік низького тиску, чим тільки підсилюють наявну асиметрію. Міжхребетні диски викликають роздратування навколишніх їх нервових закінчень, в тому числі і вегетативні, які регулюють обмінні процеси в різних органах і тканинах організму, що призводить до розвитку таких хвороб, як кардіалгія, порушення функції жовчного міхура та деяких інших. Лордоз проявляється: висуванням плечей і голови вперед, випиранням живота,  грудна клітка надмірно плоска, розведені в різні боки коліна, можуть також спостерігатися біль в спині, обмежена рухливість спини внаслідок напруження спинних м’язів, порушений обмін речовин, хронічна втома і підвищена стомлюваність. Такі ступені викривлення хребта будуть негативно впливати на роботу серця.
Кіфоз найчастіше з’являється у хлопчиків в період інтенсивного росту, у віці 13-20 років. Першими симптомами кіфозу можуть бути скарги дитини на біль в спині, швидку втомлюваність, біль у грудях, між лопатками, головний біль, викривлення хребта, батьки можуть помітити сутулість, випирання лопаток тощо. Кіфоз краще помітний збоку, у розслабленому положенні, при цьому проявляється характерна дуга в ділянці спини. При кіфозі йде обмеження рухів хребта, хворому важко робити нахили-повороти, рухи в спині можуть викликати біль, втому тощо. Викривлення хребта призводить до порушення кровопостачання головного мозку. Хворому важко сконцентрувати свою увагу, з’являється розсіяність, неуважність. В результаті кіфозу знижується імунітет, дитина частіше може захворіти на простуду. Починають страждати внутрішні органи, розвиваються хронічні хвороби. Кіфоз, крім своїх зовнішніх проявів та порушень, призводить до швидкого старіння хребта – остеохондрозу. При кіфозі знижується висота міжхребцевих дисків, втрачаються амортизаційні функції хребта, утворюються міжхребцеві грижі. І як наслідок – дорсалгія, нездатність нормально рухатися, порушення мозкового кровообігу, тощо.
Причинами які можуть спричинити винекнення лордозу можуть бути: забої, травми і вивихи хребта, різні захворювання, наприклад, плоскостопість, брак білків, вітамінів, мікроелементів, швидке зростання в юнацькому та дитячому віці,  ожиріння і зайва вага,  м’язовий дисбаланс. До основних причин винекнення  кіфозу можна віднести наступні  чинники:спадкова схильність, дисонтогенетична неповноцінність дисків, пологові травми, що проявляють себе у підлітковому віці, інтенсивний ріст хребта та відставання у розвитку м’язової системи, хвороба Шейермана-Мау - остеохондропатія термінальної пластинки хребців, яка призводить до деформації тіл хребців і розвитку кіфозу, травми, в результаті яких трапляються підвивихи, зміщення хребців, захворювання хребта. 

Щоб запобігти  порушеню постави у школярів необхідно починати з ранього дитинства, необхідно правильно організовувати руховий  режим, при ходьбі вчити дитину ставити стопи паралельно і утримувати вертикальну вісь тіла, у школі дитина повина сидіти прямо, не згинаючи тулуб, голова може бути злегка нахилена вперед, ноги впираються в підлогу всією стопою і зігнуті в тазостенових, коліних і гомілковостопних суглобах під прямими кутами, спина повинна спиратися на спинку стільця або крісла, а стегна лежати на двох третинах сидіння, особливо стежте за плечим вони повинні бути на одному рівні, не  можна дозволяти  дитині спиратися на одну руку, повертаючи плече при письмі і малюванні.

Батькам не завадило б зважити шкільний ранець свого учня . За медичними розрахунками , безпечна вага портфеля повина бути не більше 10 відсотків від ваги дитини. Тобто ранець першокласника не може важити більше 1,5  кілограм , а п'ятикласника - 2,3 кілограма, IX-XI (XII) класів – 3,5 – 4,5 кілограма. Якщо вага явно зашкалює, проведіть « ревізію » в сумці школяра (зрозуміло тільки разом з ним і з його дозволу) - швидше за все, ви виявите там багато непотрібного на завтра. Малюки часто носять в рюкзаках свою улюблену машинку, ляльку, а то й зовсім забувають виймати книги, які потрібні були  наприклад, тільки вчора.

Якщо ви очистили сумку від всього непотрібного, а вага як і раніше занадто велика для вашого малюка, домовтеся з учителькою - можливо, в класі є де зберігати книги, які потрібні тільки на уроках, або можна домовитися з батьками сусіда по парті, що б діти брали одну книгу на двох. Хтось із них, наприклад, буквар, хтось - книгу з завданнями. 
Меблі, якими користується дитина, повинні відповідати її росту.
Поза під час сну не менш важлива, ніж положення тіла в день, хребет повинен добре відпочивати  за ніч. Це можливо,  якщо хребет спирається у всіх частинах і лежить прямо, не провисаючи, якщо дитина спить на боці, або зберігає всі фізіологічні вигини в положенні лежачи   на спині. Спати краще на пружному матраці. Причому необхідно враховувати відповідність повноти дитини, її маси тіла і товщину ліжка. Важливим елементом в ліжку є подушка. Вона повинна бкти невеликою і пружною. 

До загальних заходів належать: організація раціонального режиму, більше часу перебувати на свіжому повітрі, правильно поєднаннувати активну діяльність і відпочинок, займатися ранковою гімнастикою.
У разі необхідності звертайтеся по допомогу до дитячого ортопеда.
Батьки і родичі, співробітники дошкільні і шкільних установ повинні постійно стежити за формуванням постави у дитини, контролювати його позу при сидінні за столом, стоянні та  ходьбі.  
Мар'яна Сисун,
лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України".Создан 03 ноя 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
бесплатный счетчик