Інтернет-газета ДРОГОБИЦЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО

У Дрогобицькому районі увіковічнили пам’ять жертв НКВД
Учора, 21 травня, у День пам'яті жертв політичних репресій, в смт. Меденичі на Львівщині урочисто відкрили і освятили меморіальну таблицю пам'яті українців - жертв репресивної машини окупаційної влади так званого Радянського Союзу.


На таблиці зображені будинки тодішніх катівень та надпис: «У цих будівлях у 1939-1959 роках знаходилися карально-репресивні органи СРСР. Перехожий, схили голову перед пам’яттю невинних жертв комуністичного режиму».


Відслонити таблицю було доручено Анні Галушці і Анні Якимів з с.Літиня та Марії Олійник з смт. Меденичі, які зазнали тортурів у меденицькій енкаведистській катівні і одночасно є свідками жахливого нищення окупаційною комуністичною владою усього українського.


Освятив меморіальну таблицю і відправив поминальну панахиду за убієнних українців парох о. Мирослав.


Дослідженням про події тих років поділився історик, Верхньогаївський сільський голова Володимир Ханас. За його словами, в комплексі будівель сучасної Меденицької районної лікарні № 1 розташовувались суд і в’язниця. Будівля, в якій було тодішній Меденицький районний відділ НКВД з камерами допиту не збереглася. Повернення радянської влади на Медениччину відразу відчуло все населення. Карально-репресивні органи району розпочали тотальну боротьбу проти учасників визвольного руху та їх симпатиків. Було заарештовано 278 осіб, з них 86 членів ОУН-УПА, 85 мешканців Медениччини було вбито. У наступні роки втрати серед учасників національно-визвольного руху та цивільного населення в тодішньому районі були значно більшими.


Депутат Львівської обласної ради від Дрогобичччини Михайло Задорожний, який був  ініціатором і організатором поминального заходу, звертаючись до меденичанки Марії Олійник, зауважив, що саме її слова на Святі Героїв в Меденичах про необхідність увіковічнення пам’яті про тих, хто впав у нерівній боротьбі з московськими окупантами, спонукали його до праці з організації побудови пам’ятника Борцям за волю України. Його торік було відкрито за участю голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки.


«Сьогодні відкрили меморіальну таблицю, яка нагадуватиме українцям про жертви, покладені на вівтар свободи,- сказав М.Задорожний. – Це були освічені, мудрі люди – патріоти України, тому їх так ненавиділа Московія Я пам’ятаю, пані Маріє, ваші слова «не зупинятись». Тому наступним етапом має бути дослідження криниці, у яку скидали енкаведисти тіла закатованих – їх ексгумація і перепоховання. Сподіваюся, що і це вдасться нам організувати. Та найкращим пам’ятником борцям за волю України буде могутня держава, про яку вони мріяли і за яку віддали свої життя. Ми – нинішнє покоління українців – маємо жертовно працювати для здійснення цієї великої мети».  


Заступник голови Дрогобицької райдержадміністрації Іван Мізерник наголосив, що практично кожна родина в нашому краю відчула тиск та терор з боку більшовицької системи, тому ця пам’ятна дошка стане нагадуванням всім нам.


Сльози на очах у присутніх викликали поезії генія Тараса Шевченка, що їх серцем прочитали нескорені учасниці національно-визвольних змагань.


Завершився захід патріотичними піснями, що прозвучали у виконанні чоловічого вокального тріо Народного дому с.Грушів, народного жіночого вокального ансамблю «Вишиванка» з с.Старе Село, квартету Меденицької середньої загальноосвітньої школи.Создан 22 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
бесплатный счетчик